семейна терапия

Семейно консултиране

Sharing is caring!

Семейно консултиране: Какво представлява и как може да помогне

Семейното консултиране е процес, който разглежда семейството не като прост сбор от индивиди, а като устойчива структура със свои специфични правила на взаимодействие и отношения между отделните членове. Всяко семейство е организъм, който диша и живее по свой уникален начин. По пътя на развитието му съвсем естествено се появяват неразбирателства, конфликти и блокажи.

Защо е важно семейното консултиране?

Тези проблеми могат да поставят на карта емоционалното благополучие и психическото здраве на някого или на всички членове на семейството, бъдещето на брачната двойка или на децата. Основната цел на семейното консултиране и терапия е да партнира на семейството за справяне с блокажите. Това е специализирана, професионална помощ, която не може да бъде заменена от споделянията с близки и приятели. Приятелят ще ви изслуша, но консултантът ще разкрие истинската същност на случващото се и ще работи с професионални методи за разрешаване на проблема, който се е изпречил на пътя ви.

Какво представлява процесът на семейно консултиране?

Консултирането е процес между две страни, който дава друга гледна точка на случващото се, помага да се достигне до нови идеи и да се предприемат действия за подобряване на ситуацията. Той може да бъде индивидуален или да включва работа с цялото семейство, в зависимост от спецификата на заявения проблем. Продължителността на работа зависи от тежестта на проблема и индивидуалния ход на консултативния процес.

В сигурна и защитена среда всеки член на семейството може както да изрази своята гледна точка, така и да чуе тази на останалите. По този начин се откриват нови пътища за развитие на отделната личност или за постигане на по-хармонични и балансирани взаимоотношения.

Принципи на семейното консултиране

Принципите, които стоят в основата на съвместната работа със семеен консултант, включват:

  • Стриктно спазване на личната и професионална тайна: Защита на конфиденциалността на всички споделени данни и лични истории.
  • Зачитане на правото на всеки да участва в процеса на консултиране по добър и полезен за него начин: Уважение към индивидуалните нужди и желания на всеки член на семейството.
  • Прилагане на съвременни модели на консултиране и терапия: Използване на най-новите и ефективни методи за подобряване на семейната динамика.

Консултиране или терапия?

Консултирането и терапията са две различни форми на работа с клиента или семейството. Понякога границата между тях е размита. Например, битува мнението, че консултирането е краткосрочно, а терапията предполага продължителна работа, но това не е задължително вярно. Консултирането може да продължи в поредица от срещи, докато терапията може да бъде кратка – всичко зависи от конкретния случай.

  • Консултиране: Подходящо е за сложни жизнени ситуации, като преходни кризи или нужда от подкрепа в конкретен момент.
  • Терапия: По-подходяща е при емоционални и психически проблеми, като депресия, загуба на интерес, или усещане за обща неудовлетвореност.

Семейният консултант ще избере кое от двете да приложи в зависимост от особеностите на всеки конкретен случай или ситуация.

Заключение

Семейното консултиране е важен инструмент за поддържане на здрави и хармонични взаимоотношения в семейството. Чрез професионална подкрепа и насоки, семейният консултант може да помогне на семействата да преодолеят трудностите и да постигнат по-добро разбиране и сътрудничество. Ако вие или вашето семейство изпитвате трудности, не се колебайте да потърсите помощ от квалифициран семеен консултант.

КАКВО НЕ ПРАВИ СЕМЕЙНИЯТ КОНСУЛТАНТ?

Не дава съвети, универсални препоръки и вълшебни решения!
Не дава 100% гаранция!
Не оценя!
Не налага своите норми и ценности!
Не съди!
Не смята,че той винаги и във всичко е прав!
Не поставя диагнози!
Не изписва рецепти!
Не налага авторитарно своите предположения и интерпретации!
Не решава проблемите на клиента, вместо него самия!